Ten blog korzysta z plików cookies na zasadach określonych tutaj
Zamknij
06.10.2017
SKP

Zespół IP festiwalowo

21 września debatowaliśmy podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 4 października poprowadziliśmy wykład na Regiofund, a 20. porozmawiamy z producentami na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Nasza aktywna obecność na tych festiwalach nie jest przypadkowa. Od lat rozwijamy naszą specjalizację w zakresie prawa filmowego i wspieramy rodzimy rynek kinematograficzny.

W 2016 r. wyprodukowano w Polsce 49 pełnometrażowych filmów fabularnych, z czego 26 powstało ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Łączna wartość budżetów filmów dofinansowanych przez Instytut wyniosła 110 mln zł, z czego wkłady własne rzeczowe producentów wyniosły ponad dwa razy więcej. Czy polscy producenci wzorem zachodnich kolegów powinni zacząć rozglądać się także za mniej klasycznymi drogami pozyskiwania funduszy? Jakie czynniki mogłyby przyciągnąć inwestorów do sektora audiowizualnego? O tym debatowaliśmy w Gdyni wspólnie ze znakomitymi gośćmi: Magdaleną Sroką (PISF) Robertem Balińskim (Euroimages), Ewą Puszczyńską (Opus Film), Piotrem Woźniakiem-Starakiem  i Krzysztofem Terejem (Watchout Productions), Dawidem Janickim (KIPA oraz ShipsBoy) oraz Krzysztofem Gawrysiakiem (inwestorem). Po ciekawej dyskusji prowadzący debatę, mec. Maciej Kubiak, podsumował główne wnioski i przemyślenia wynikające z dyskusji dla producentów:

  1. Współpracujmy z reżyserami – pozwólmy im rozwinąć skrzydła, nie walczmy z nimi ale i nie dajmy sobie wejść na głowę.
  2. Walczmy o transparentność projektów – zwłaszcza na etapie dystrybucji i eksploatacji filmów – transparentność bowiem to warunek konieczny dla inwestorów indywidualnych aby wchodzić w projekty.
  3. Pamiętajmy o innych formach eksploatacji filmu poza klasyczną dystrybucją (gry komputerowe, merchandising, wydawnictwa).
  4. Nie bójmy się Excela, nauczmy się rozmawiać z inwestorami ich językiem, podchodząc analitycznie do procesu produkcji, kosztów i potencjalnych przychodów (więcej niedługo w kolejnych wpisach).

To była nasza pierwsza debata w Gdyni. Okazało się, że temat dla branży filmowej okazał się „gorący” – sala pękała w szwach, aż zabrakło miejsc siedzących. Pełna relacja została opublikowana na stronie PISF.

Gratulujemy również twórcom: filmu „Pokot” za zdobycie nagrody za najlepszą reżyserię i charakteryzację, a „Loving Vincentowi” i „Tarapatom” za udany debiut na Festiwalu w Gdyni. Wszystkie te produkcje wspieraliśmy od strony prawnej.

Co po Gdyni?

Emocje związane z poprowadzeniem debaty na jednym z najważniejszych festiwali filmowych w Polsce jeszcze nie opadły, a już poprowadziliśmy kolejną dyskusję. 4 października mec. Maciej Kubiak w wykładzie dla młodych producentów filmowych w Katowicach podczas Regiofund, opowiedział o prawnych aspektach developmentu produkcji filmowych, omawiając między innymi zasady działania umów opcji (o czym szerzej można przeczytać w artykule Aleksandry Wrońskiej). Regiofund to wydarzenie skupiające wokół siebie producentów filmowych, przedstawicieli europejskich funduszy filmowych, instytucji finansujących, samorządów terytorialnych, prywatnych inwestorów, nadawców telewizyjnych, a także agentów sprzedaży i dystrybutorów.

Tymczasem 20 października zapraszamy na nasz wykład o kwestiach prawnych dot. umów zawieranych pomiędzy producentami a agentami sprzedaży. Ponownie mec. Maciej Kubiak wystąpi w roli prowadzącego. Zapisy na Warszawski Festiwal Filmowy jeszcze trwają, zachęcamy do udziału.

#festiwal #film #kino #prawo filmowe #Regiofund

Chcesz być informowany o najnowszych wpisach na blogu?

  • - Podaj adres e-mail i otrzymuj informację o nowym wpisach na blogu SKP/IPblog prosto na Twoją skrzynkę
  • - Nie będziemy wysłać Ci spamu

Administratorem Twoich danych osobowych jest SKP Ślusarek Kubiak Pieczyk sp.k. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Ks. Skorupki 5, 00-546 Warszawa.

Szanujemy Twoją prywatność dlatego przekazane nam dane nie będą przetwarzane i udostępniane poza SKP w innych celach niż ujęte w Regulaminie Serwisu. Szczegółowe postanowienia dotyczące naszego IP Bloga, w tym katalog Twoich uprawnień związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdziecie Państwo w Polityce Prywatności.