Ten blog korzysta z plików cookies na zasadach określonych tutaj
Zamknij
04.02.2015
DOBRA OSOBISTE I KRYZYSY MEDIALNE

Sprawa awatara prof. Ewy Łętowskiej – kradzież tożsamości na Facebooku

Pani profesor Ewy Łętowskiej nie trzeba bliżej przedstawiać. Pierwszy Rzecznik Praw Obywatelskich, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego. Kilka miesięcy temu na Facebooku zaczęły pojawiać się profile Pani profesor, w których występowała ona m.in. jako miłośniczka muzyki Zdzisławy Sośnickiej, organizatorka gal i koncertów (m.in gali z udziałem Ewy Demarczyk, “Gali Anny Dymnej”) . “Fałszywa” prof. Łętowska nie ograniczyła swojej aktywności jedynie do facebookowych profili. W tym samym czasie z maili wykorzystujących imię i nazwisko Pani profesor dokonano rezerwacji pokoi hotelowych, sal na koncerty. “Awatar” prof. Łętowskiej, wspierany przez aktywne profile na Facebooku, był na tyle wiarygodny, że przekonał do zaangażowania się w organizację jednej z gal miejscową nauczycielkę i działaczkę społeczną. Nagabywana przez “awatara”, który posłużył się w tym celu autorytetem Polskiej Akademii Nauk (przesyłając pismo rzekomo sygnowane przez członków komitetu PAN), nauczycielka zawarła umowę pożyczki i założyła konto, na które wpłynęły kwoty z tej umowy. Sprawa – od strony karnej – jest obecnie badana przez prokuraturę. Więcej o szczegółach tej sprawy można przeczytać tutaj.

Fałszywe profile były wielokrotnie zgłaszane Facebookowi, zgodnie z procedurą obowiązującą na tym portalu. Facebook początkowo wskazywał, że tego rodzaju działalność nie jest sprzeczna z jego polityką i dopiero po 3 tygodniach od pierwszego zgłoszenia usunął profile. Przez ten okres Facebook, jako administrator portalu, pozwalał na istnienie “fałszywych tożsamości” (awatarów) prof. Łętowskiej, które uwiarygodniały przestępczą działalność i pozbawiły Pani prof. kontroli nad swoją “personą”.

W związku z tym Pani profesor Ewa Łętowska postanowiła wszcząć działania prawne przeciwko Facebookowi.  Co ważne, decydując się na takie prawne działania Pani profesor liczy, że jej sprawa stanie się głosem w dyskusji nad odpowiedzialnością internetowych gigantów i zagrożeń dla ochrony tożsamości w internecie. Tym bardziej, że z przypadkami “kradzieży tożsamości” borykają się już tysiące ludzi, którzy nie zawsze mają możliwość nagłośnienia swojego problemu.

Zespół IP ma zaszczyt reprezentować Panią profesor pro bono w tej sprawie.

 

#dane osobowe #dobra osobiste #facebook #internet #media społecznościowe #wizerunek #wyrok

Chcesz być informowany o najnowszych wpisach na blogu?

  • - Podaj adres e-mail i otrzymuj informację o nowym wpisach na blogu SKP/IPblog prosto na Twoją skrzynkę
  • - Nie będziemy wysłać Ci spamu

Administratorem Twoich danych osobowych jest SKP Ślusarek Kubiak Pieczyk sp.k. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Ks. Skorupki 5, 00-546 Warszawa.

Szanujemy Twoją prywatność dlatego przekazane nam dane nie będą przetwarzane i udostępniane poza SKP w innych celach niż ujęte w Regulaminie Serwisu. Szczegółowe postanowienia dotyczące naszego IP Bloga, w tym katalog Twoich uprawnień związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdziecie Państwo w Polityce Prywatności.