Ten blog korzysta z plików cookies na zasadach określonych tutaj
Zamknij
29.10.2015
REKLAMA & EVENTY

UOKiK z nowymi wyjaśnieniami w sprawie decyzji zobowiązujących

Czym jest decyzja zobowiązująca i do czego służy?

Prezes UOKiK może wydać “decyzję zobowiązującą” w sprawach dotyczących praktyk ograniczających konkurencję (art. 12 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów) oraz w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów (art. 28 ww. ustawy) kończąc konkretny spór w polubowny sposób. Kiedy dochodzi do jej wydania?

Przedsiębiorca po wszczęciu postępowania administracyjnego może zobowiązać się przed UOKiK, że zaniecha uprawdopodobnionych mu działań niedozwolonych, opatrując stosowny wniosek uzasadnieniem. Wówczas, Prezes UOKiK może przyjąć zobowiązanie przedsiębiorcy do usunięcia niedozwolonych praktyk lub ich skutków, wydając przedmiotową “decyzję zobowiązującą”.

Rozwiązanie takie jest nad wyraz opłacalne dla przedsiębiorców, bowiem zwalnia ich z ewentualnych sankcji finansowych. Ponadto, pozwala na szybkie i oszczędne zakończenie sprawy, bez częstokroć długiego postępowania dowodowego. Oczywiście przy założeniu, że przedsiębiorca przyjmuje ocenę UOKiK w zakresie swojego zachowania.

Od dziś – więcej informacji.

Zgodnie z przyjętą strategią przejrzystości działań i polityką otwartości, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawia wyjaśnienia, które określają w szczególności przesłanki do wydania decyzji zobowiązującej, jej elementy składowe, skutki niewykonania decyzji i co najważniejsze, informacje o tym, w jaki sposób uniknąć negatywnych skutków praktyk ograniczających konkurencję lub naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

Do 26 października 2015 r. w zasobach internetowych UOKiK widniały wyjaśnienia z 2012 roku. Najnowsza publikacja obejmuje i uwzględnia zmiany w prawie oraz orzecznictwo z trzech ostatnich lat. Gorąco zachęcamy do ich lektury. Całość znajdziemy na stronie https://uokik.gov.pl/wyjasnienia_i_wytyczne.php .

#odpowiedzialność #prawa konsumenta #prawo konkurencji #uokik

Chcesz być informowany o najnowszych wpisach na blogu?

  • - Podaj adres e-mail i otrzymuj informację o nowym wpisach na blogu SKP/IPblog prosto na Twoją skrzynkę
  • - Nie będziemy wysłać Ci spamu

Administratorem Twoich danych osobowych jest SKP Ślusarek Kubiak Pieczyk sp.k. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Ks. Skorupki 5, 00-546 Warszawa.

Szanujemy Twoją prywatność dlatego przekazane nam dane nie będą przetwarzane i udostępniane poza SKP w innych celach niż ujęte w Regulaminie Serwisu. Szczegółowe postanowienia dotyczące naszego IP Bloga, w tym katalog Twoich uprawnień związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdziecie Państwo w Polityce Prywatności.