Ten blog korzysta z plików cookies na zasadach określonych tutaj
Zamknij
13.12.2016
NEW TECH & INNOWACJE

BADANIA I ROZWÓJ – „podatkowo” będzie lepiej?

W styczniu 2017 r. wchodzą w życie przepisy tzw. małej ustawy o innowacyjności, na mocy których przedsiębiorcy uzyskają możliwość skorzystania z nowych preferencji podatkowych dla działalności badawczo-rozwojowej (B+R). To kolejny krok, który ma przybliżyć Polskę do innych krajów UE, w których tego typu rozwiązania nie są nowością (choć w niektórych opisywane limity odliczalnych kosztów są nawet kilkukrotnie wyższe!).

 

Funkcjonujące i poprawiane „małą ustawą” rozwiązania to m.in. możliwość zaliczania wydatków poniesionych na działalność B+R do podatkowych kosztów uzyskania przychodów, a dodatkowo – możliwość odliczenia części takich wydatków od podstawy opodatkowania.

Ile można skorzystać?

Aktualnie, od podstawy opodatkowania w dokonywanym rozliczeniu można odliczyć 10%, 20% lub 30% wydatków (określonych jako koszty kwalifikowane), poniesionych na działalność B+R. Po zmianie limity te wzrosną i wynosić będą 30% i 50%.

Limit 30%, który aktualnie dotyczy kosztów wynagrodzeń i opłacanych składek pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, wzrośnie do 50%.

Natomiast koszty poniesione na:

  1. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową
  2. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także koszty związane z pozyskiwaniem wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych przez jednostki naukowe
  3. koszty korzystania z aparatury naukowo – badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej,

– które, w zależności od rozmiaru przedsiębiorstwa podatnika, aktualnie podlegają odliczeniu w wysokości od 10% do 20%, będą podlegać odliczeniu w wysokości 30% i 50%.

income-tax-491626_960_720

Co jeszcze się zmieni?

Co warto zauważyć, podwyższenie wspomnianych progów procentowych to nie jedyna zmiana wprowadzana małą ustawą o innowacyjności. Znowelizowane przepisy m.in. zmieniają z 3 do 6 lat okres, w którym można odliczać koszty działalności B+R. Dodatkowo, znika podatek dochodowy od własności intelektualnej wnoszonej do spółki.

Z kolei katalog kosztów kwalifikowanych został poszerzony o koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa wynikającego z rejestracji wzoru przemysłowego. Jednakże w tym zakresie prawo do odliczenia będzie przysługiwać tylko i wyłącznie małym i średnim przedsiębiorstwom.

Warto korzystać!

Dotychczasowe przepisy weszły w życie już niemal rok temu. Niestety, liczby wskazują, że niewielu podatników zdecydowało się skorzystać z przywilejów jakie dają. Wprowadzane zmiany z pewnością należy ocenić pozytywnie i jak również mieć nadzieję, że podatnicy w pełni wykorzystają nowe możliwości.

 

#b+r #finansowanie #innowacje #podatki #R&D

Chcesz być informowany o najnowszych wpisach na blogu?

  • - Podaj adres e-mail i otrzymuj informację o nowym wpisach na blogu SKP/IPblog prosto na Twoją skrzynkę
  • - Nie będziemy wysłać Ci spamu

Administratorem Twoich danych osobowych jest SKP Ślusarek Kubiak Pieczyk sp.k. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Ks. Skorupki 5, 00-546 Warszawa.

Szanujemy Twoją prywatność dlatego przekazane nam dane nie będą przetwarzane i udostępniane poza SKP w innych celach niż ujęte w Regulaminie Serwisu. Szczegółowe postanowienia dotyczące naszego IP Bloga, w tym katalog Twoich uprawnień związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdziecie Państwo w Polityce Prywatności.