W styczniu 2017 r. wchodzą w życie przepisy tzw. małej ustawy o innowacyjności, na mocy których przedsiębiorcy uzyskają możliwość skorzystania z nowych preferencji podatkowych dla działalności badawczo-rozwojowej (B+R). To kolejny krok, który ma przybliżyć Polskę do innych krajów UE, w których tego typu rozwiązania nie są nowością (choć w niektórych opisywane limity odliczalnych kosztów są nawet kilkukrotnie wyższe!).
Funkcjonujące i poprawiane „małą ustawą” rozwiązania to m.in. możliwość zaliczania wydatków poniesionych na działalność B+R do podatkowych kosztów uzyskania przychodów, a dodatkowo – możliwość odliczenia części takich wydatków od podstawy opodatkowania.
Ile można skorzystać?
Aktualnie, od podstawy opodatkowania w dokonywanym rozliczeniu można odliczyć 10%, 20% lub 30% wydatków (określonych jako koszty kwalifikowane), poniesionych na działalność B+R. Po zmianie limity te wzrosną i wynosić będą 30% i 50%.
Limit 30%, który aktualnie dotyczy kosztów wynagrodzeń i opłacanych składek pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, wzrośnie do 50%.
Natomiast koszty poniesione na:
– które, w zależności od rozmiaru przedsiębiorstwa podatnika, aktualnie podlegają odliczeniu w wysokości od 10% do 20%, będą podlegać odliczeniu w wysokości 30% i 50%.
Co jeszcze się zmieni?
Co warto zauważyć, podwyższenie wspomnianych progów procentowych to nie jedyna zmiana wprowadzana małą ustawą o innowacyjności. Znowelizowane przepisy m.in. zmieniają z 3 do 6 lat okres, w którym można odliczać koszty działalności B+R. Dodatkowo, znika podatek dochodowy od własności intelektualnej wnoszonej do spółki.
Z kolei katalog kosztów kwalifikowanych został poszerzony o koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa wynikającego z rejestracji wzoru przemysłowego. Jednakże w tym zakresie prawo do odliczenia będzie przysługiwać tylko i wyłącznie małym i średnim przedsiębiorstwom.
Warto korzystać!
Dotychczasowe przepisy weszły w życie już niemal rok temu. Niestety, liczby wskazują, że niewielu podatników zdecydowało się skorzystać z przywilejów jakie dają. Wprowadzane zmiany z pewnością należy ocenić pozytywnie i jak również mieć nadzieję, że podatnicy w pełni wykorzystają nowe możliwości.