Ten blog korzysta z plików cookies na zasadach określonych tutaj
Zamknij
29.11.2016
NEW TECH & INNOWACJE

Jesienna ofensywa innowacji

Jeśli spróbować zrobić aktualną mapę spotkań i konferencji biznesowych, można odnieść wrażenie, że najgorętszy temat trwającej jeszcze jesieni to innowacje.  Rzecz jasna w dyskusji na temat ich kształtu i możliwych kierunków rozwoju nie mogło zabraknąć zespołu IP. Zwłaszcza, że w zbliżającym się sezonie 2017 podejmujemy kolejne kroki aby stać się jednym z ważniejszych graczy na innowacyjnym rynku.

 

Październikowe wydarzenie – World Communication Forum 2016 Davos Łódź – zapowiadaliśmy od dawna. Z kilku powodów. Po pierwsze – ponieważ w naszym odczuciu było istotne z punktu widzenia rozwoju rynku innowacji w Polsce. Po wtóre – bo zespół IP był jego strategicznym partnerem prawnym. Po trzecie wreszcie – ponieważ w spotkaniach czynny udział wziął wspólnik działu IP, Maciej Kubiak.

 

Davos-Łódź: innowacje z ludzkim czynnikiem

davos logo

 

WCFA Davos – Łódź było spotkaniem ekspertów – liderów biznesu i innowatorów z całego świata, odpowiedzialnych za tworzenie biznesu w swoich firmach. Konferencji przyświecało hasło: „Human-Centered Design” i najkrócej rzecz ujmując – wydarzenie dotyczyło innowacji w życiu człowieka. Chodzi o takie idee i modele w biznesie, których celem jest zdefiniowanie potrzeb konsumentów, aby następnie, idąc w ślad za nimi, projektować rozwiązania, które te potrzeby zaspokoją i które – co istotne – sprawdzą się na rynku. Sztandarowym przykładem niech będzie smartfon zaprojektowany przez Steva Jobs’a.

 

Konferencję z ramienia World Communication Forum Davos razem z miastem Łodzią zorganizowała agencja The Story. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele stojącej innowacjami firmy IDEO, firmy UBER, czy przedstawiciel NATO – Franky Saegerman, Willy Lai (były Dyrektor User Experience & Creative Design w Apple), Rafał Brzoska (CEO w InPost), Drew O’Malley (AmRest) i wielu innych.

 

future of innovation Maciej zdjęcie

Maciej Kubiak poprowadził panel  „Future of innovation – intellectual property, business, science and technology”, na którym wspólnie z zaproszonymi przez panelistami – Magdaleną Jabłońską, COO w MIT Enterprise Forum Poland, Izabellą Grzegory, Dyrektor w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN i Krzysztofem Jakubczakiem, CEO w Perspectiva Solutions  – przybliżał charakterystykę polskiego środowiska innowacyjnych firm i przedsiębiorstw oraz stojące przed tym środowiskiem wyzwania. Maciej rozpoczął od sparafrazowania występującego kilka godzin przed nim Johnna Adda, wskazując, że dzięki konferencji zrozumiał, że prawnik może być User Experience Designerem, starając się prowadzić swoich klientów od frustracji do satysfakcji. Opowiadał też o roli, jaką w sektorze innowacji pełni własność intelektualna oraz o startupach i współpracy nauki z biznesem. Zgodną konkluzją panelistów było stwierdzenie, że w relacji biznesu z nauką podstawową kwestią jest świadomość wzajemnych potrzeb i ograniczeń oraz zwyczajny szacunek.

O łódzkiej konferencji pisał też The Huffington Post: http://www.huffingtonpost.com/yanina-dubeykovskaya/ready-to-conquer-the-worl_b_12788554.html

Konferencja 2

Przedsiębiorcze debaty  w Lublinie

 

Kolejnym miejscem na mapie Polski, które pochyliło się nad tematem biznesu innowacji był Lublin, w którym odbył się IV Polski Kongres Przedsiębiorczości, impreza poprowadzona w tym roku pod hasłem: „Trójpodział polskiej gospodarki: biznes – nauka – samorząd”.

 

IV Kongres Przedsiębiorczości to dwa dni spotkań, ponad 1000 uczestników 25 paneli i 150 prelegentów – wśród nich także nie zabrakło przedstawiciela zespołu IP. Firmę znów reprezentował Maciej Kubiak, który z tezami, że przeregulowanie nie sprzyja innowacyjności gospodarki oraz że jakkolwiek obecnie trzeba starać się wykorzystać maksymalnie środki unijne, to trzeba też starać się oduczać funkcjonowania wyłącznie w oparciu o nie, bo czas szerokiego strumienia środków unijnych w kolejnej perspektywie budżetowej (poza najbliższą),w kontekście sytuacji geopolitycznej, migracji i brexitu, powoli się kończy, wziął udział w panelu zatytułowanym „Siła polskich innowacji”. Jego współrozmówcami byli: prof. dr hab. inż. Jan Żurek, prorektor ds. współpracy z gospodarką Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. Ewelina Nojszewska z Katedry Ekonomii Stosowanej Szkoły Głównej Handlowej, Paweł Usidus, prezes zarządu Poczty Polskiej Usługi Cyfrowe, dr hab. Krzysztof Kubiak, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Panel moderował prezes zarządu InPhoTech, dr inż. Tomasz Nasiłowski.

Organizatorem konferencji  była Polska Agencja przedsiębiorczości, a jego  głównymi partnerami: województwo lubelskie i miasto Lublin. Patronat honorowy nad konferencją objęły Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz prezydent Lublina i marszałek województwa lubelskiego.

 

LSW na biznesowych randkach

 

Nieustannie staramy się udowodnić, że jesteśmy nowocześni, nietuzinkowi i zawsze gotowi na nowe wyzwania. Jednym z nich były networkingowe spotkania, jakie nasi prawnicy – Sandra Wieczorek i Tomasz Pieczyk – odbyli z branżą innowacyjną podczas dwudniowej konferencji  Wolves Summit w Warszawie. Chociaż wydawać by się mogło, że jest inaczej, kilkunastominutowe spotkania B2B, zorganizowane w formie tzw. „speed datingu”, to naprawdę wymagający sprawdzian – wart jednak włożonego w niego wysiłku, bo dający najbardziej miarodajny obraz rzeczywistych potrzeb i problemów rynku.

 

Wcześniej – w lipcu i październiku – nasz zespół przeprowadził na temat inwestycji VC i startupów  cykl szkoleń: “Od linijki kodu do firmy IT – tworzenie i rozwój softwarowego startupu” (Patryk Dykas, 20 lipca 2016 Google Campus) i „Fundusz nie taki straszny – Prawie wszystko, co chcielibyście wiedzieć o inwestycjach typu private equity i venture capital w startupy” cz. I i II (Tomasz Pieczyk i Patryk Dykas, 3 października, 2016, Tomasz Pieczyk, 21 października 2016, Business Link PGE Narodowy) w ramach naszej nowej inicjatywy – StartUpowni .

 

sandra i tomek

 

Po co to robimy? Bo mamy jeden cel – chcemy być coraz lepsi.  A tylko rozmawiając i spotykając się z biznesem, przedsiębiorcami, nauką i innowatorami, możemy rzeczywiście zdobywać realną wiedzę dotyczącą ich potrzeb. Dlatego, że chcemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z rynkiem – bo działalność pro bono i CSR-ową mamy w DNA. A także dlatego, że z rynkiem innowacji bardzo silnie wiążemy nasze plany rozwoju – w naszym zespole tworzymy właśnie odpowiadając na zapotrzebowanie rynku –  nowy dział R&D/VC, chcąc wykorzystać efekt synergii wieloletnich doświadczeń w dziedzinie własności intelektualnej, podatków i prawa korporacyjnego oraz wiedzy z zakresu finansowania B+R i komercjalizacji.

Mamy ambicję umocnić naszą pozycję –  w zakresie wspierania podmiotów rozwijających swoją działalność badawczo-rozwojową, a także funduszy VC oraz startupów w Polsce. Już niedługo ujawnimy więcej szczegółów i pochwalimy się najnowszymi transferami wzmacniającymi nasz zespół. Zostańcie z nami. Sporo będzie się działo!

 

 

 

 

 

 

 

#b+r #finansowanie #innowacje #R&D #SKP

Chcesz być informowany o najnowszych wpisach na blogu?

  • - Podaj adres e-mail i otrzymuj informację o nowym wpisach na blogu SKP/IPblog prosto na Twoją skrzynkę
  • - Nie będziemy wysłać Ci spamu

Administratorem Twoich danych osobowych jest SKP Ślusarek Kubiak Pieczyk sp.k. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Ks. Skorupki 5, 00-546 Warszawa.

Szanujemy Twoją prywatność dlatego przekazane nam dane nie będą przetwarzane i udostępniane poza SKP w innych celach niż ujęte w Regulaminie Serwisu. Szczegółowe postanowienia dotyczące naszego IP Bloga, w tym katalog Twoich uprawnień związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdziecie Państwo w Polityce Prywatności.