Ten blog korzysta z plików cookies na zasadach określonych tutaj
Zamknij
06.11.2018
MODA, KULTURA & SZTUKA

Kredyty dla branży kreatywnej – nowy instrument gwarancyjny

Europejski Fundusz Inwestycyjny i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę regwarancji dla polskich małych i średnich firm. Dzięki temu będą one mogły skorzystać z nowego instrumentu gwarancyjnego dla sektorów kultury i kreatywnego w unijnym programie “Kreatywna Europa” . Pilotażowy program umożliwi pozyskanie finansowania prawie 3 tys. firm na łączną kwotę 525 mln zł w ciągu najbliższych trzech lat. Projekt wspierany z budżetu UE jest częścią Planu Inwestycyjnego dla Europy, czyli tzw. Planu Junckera.

Kto może skorzystać

27 września br. Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że banki krajowe, które do końca roku 2018 r. podpiszą z Bankiem umowę, będą mogły od początku 2019 r. udzielać wsparcia finansowego z gwarancją Programu “Kreatywna Europa” polskim firmom z branż takich jak architektura, branża wydawnicza, muzyczna i kulturalna, design i sztuki wizualne. Dotyczy to także firm nowych i o ograniczonej zdolności kredytowej, które ze względu na specyfikę działalności i brak wymaganych przez banki zabezpieczeń, miały dotychczas trudności z dostępem do finansowania.

Sektor wyjątkowy

Sektory kultury i kreatywny to ponad 7 mln miejsc pracy w UE i 4,2 proc. unijnego PKB*. Firmy działające w tym sektorze mają zazwyczaj utrudniony dostęp do finansowania, przede wszystkim ze względu na niematerialny charakter ich aktywów i zabezpieczeń, ograniczony rozmiar rynku, niepewność co do popytu na ich towary lub usługi, a także brak doświadczenia pośredników finansowych w ocenie ich działalności. Celem Programu oraz podpisanego porozumienia jest ułatwienie tym podmiotom pozyskania kredytu na prowadzenie lub rozwój swojej aktywności biznesowej.

Podpisanie umowy jest efektem udanej współpracy EFI i BGK, przy wsparciu Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów finansowych Programów Unii Europejskiej. Umowa realizowana jest z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS), który jest filarem tzw. Planu Junckera.

Co to oznacza w praktyce

To dobra wiadomość dla posiadaczy małych i średnich firm kreatywnych, np. producentów muzycznych, filmowych i telewizyjnych, twórców gier, animatorów, itp. Dzięki temu, że BGK będzie gwarantował wspomniane kredyty, branży kreatywnej będzie znacznie łatwiej uzyskać finansowanie na swoją działalność na preferencyjnych warunkach. Również wówczas, gdy nie ma możliwości zapewnienia bankowi klasycznych zabezpieczeń finansowania.

Wsparcie merytoryczne

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani tego typu finansowaniem lub będziecie potrzebować pomocy w rozmowach i negocjacjach z sektorem finansowym, eksperci LSW są do Państwa dyspozycji:

Artur Zawadowski

radca prawny, ekspert ds. branży finansowej

M: 600 092 646

Maciej Kubiak

adwokat, ekspert ds. branży kreatywnej

M: 668 571 474

 

  

*źródło: https://www.bgk.pl/aktualnosci/ponad-500-mln-zl-kredytow-dla-polskich-msp-z-sektorow-kultury-i-kreatywnego-2358/

#dofinansowanie #film #finansowanie #kino #produkcja filmowa #twórcy

Chcesz być informowany o najnowszych wpisach na blogu?

  • - Podaj adres e-mail i otrzymuj informację o nowym wpisach na blogu SKP/IPblog prosto na Twoją skrzynkę
  • - Nie będziemy wysłać Ci spamu

Administratorem Twoich danych osobowych jest SKP Ślusarek Kubiak Pieczyk sp.k. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Ks. Skorupki 5, 00-546 Warszawa.

Szanujemy Twoją prywatność dlatego przekazane nam dane nie będą przetwarzane i udostępniane poza SKP w innych celach niż ujęte w Regulaminie Serwisu. Szczegółowe postanowienia dotyczące naszego IP Bloga, w tym katalog Twoich uprawnień związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdziecie Państwo w Polityce Prywatności.