„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” – nic więc dziwnego, że podatki wpływają i dotyczą również szeroko rozumianego prawa własności intelektualnej i biznesu, który zajmuje się nim na co dzień. Od dziś będziemy o tym pisać na naszym Blogu. Postaramy się w ciekawy i przystępny sposób przybliżyć Państwu najważniejsze zagadnienia ze styku podatków i IP, możliwe do skorzystania ulgi czy rozwiązania i zwrócimy uwagę na praktyczne problemy w stosowaniu prawa podatkowego.
Na początku będziemy w szczególności pisać pod hasztagami #Ulgi podatkowe, #Fundacje i #Digital tax. Jeśli będą pojawiać się nowe regulacje mogące mieć wpływ na Państwa biznes, opatrzymy je hasztagiem #Tax alert.
Polskie prawo (wbrew pozorom) oferuje przedsiębiorcom sporo ulg podatkowych, zachęt czy innych form wsparcia i naszym zdaniem wielu z nich warto przyjrzeć się dokładniej. Niektóre są bowiem bardziej popularne, inne mniej, jedne są prostsze do wprowadzenia i rozliczenia, a inne wręcz przeciwnie. Różnią się też celami, które mają osiągnąć.
Upraszczając, wśród najciekawszych ulg możemy wymienić te dotyczące innowacji i nowych technologii (ulga B+R, ulga IP-Box, ulga na prototyp, ulga na robotyzację czy ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników) oraz dotyczące ekspansji i rozwoju (estoński CIT, ulga na IPO, ulga dla Venture Capital, ulga konsolidacyjna czy ulga na ekspansję).
W naszym pierwszym wpisie zajmiemy się ulgą B+R.