Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wykonanie działalności przez podmioty zajmujące się produkcją filmów kinowych, nagrań wideo, programów telewizyjnych (seriali telewizyjnych, programów dokumentalnych) i reklam telewizyjnych oraz związanej z nią działalności postprodukcyjnej (działalności sklasyfikowanej w klasach PKD 59.11 i 59.12), nie podlega ograniczeniom. Ograniczeniu podlega jedynie działalność związana z projekcją filmów (PKD 59.14.Z), z wyłączeniem projekcji filmów i nagrań na otwartym powietrzu. Należy również podkreślić, że wprowadzony przedmiotowym rozporządzeniem zakaz organizowania zgromadzeń nie ma zastosowania do spotkań i zebrań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych.
Jednakże, w świetle obowiązujących przepisów związanych ze stanem epidemii, każdy producent filmowy jest zobowiązany do zapewnienia dodatkowych środków bezpieczeństwa osobom uczestniczącym w realizacji projektu filmowego:
W celu realizacji zadań produkcyjnych, istotne będzie stosowanie poniższych zasad opartych na rekomendacjach Głównego Inspektora Sanitarnego:
Kompleksowe wytyczne dotyczące zasad i organizacji pracy na planie filmowym w czasie epidemii COVID-19 opracował Klub Producentów Reklamowych SAR we współpracy z naszym zespołem. Zasady bezpiecznej pracy na planie uwzględniają obowiązujące w Polsce przepisy prawa oraz wytyczne i rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego.
W przypadku realizowania produkcji filmowej w innych krajach, warto zapoznać się z wprowadzonymi tam restrykcjami, które mają na celu zminimalizowanie transmisji wirusa SARS-CoV-2 podczas pracy. Zasady bezpiecznej pracy na planie można znaleźć na stronach internetowych stowarzyszeń i instytucji działających w obszarze filmu i produkcji w poszczególnych krajach Europy i świata. Wśród nich warto zwrócić uwagę na zasady bezpiecznego planu opracowane przez: Belgię, Czechy, Finlandię, Niemcy, Norwegię, Portugalię, Słowację, Hiszpanię, Szwecję i Danię, a także Florydę.
Katarzyna Michalik – prawnik, praktyka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Maciej Kubiak – adwokat, wspólnik, współkierujący praktyką własności intelektualnej i nowych technologii.
Piotr Nikołajuk – adwokat, praktyka własności intelektualnej.