Po ponad roku procesu, 8 lutego 2023 roku zapadł wyrok w sprawie Hermès przeciwko Mason Rothschild na korzyść tego pierwszego. Dokładny przebieg procesu, jak również stanowiska obu Stron zostały opisane w oddzielnym artykule (link). Dla przypomnienia – Mason Rothschild jest artystą, który wyemitował kolekcję 100 NFT przedstawiających luksusową torebkę Birkin, a następnie je sprzedawał pod marką METABIRKINS. W konsekwencji został pozwany przez Hermès, którego właśnie jednym z flagowych produktów jest słynna torebka Birkin. Artyście zarzucono m.in.:
W wyroku Jury uznało Mason Rothschild odpowiedzialnego za naruszenie i rozwodnienie znaku towarowego oraz cybersquatting, jednocześnie stwierdzając, iż jego działanie nie podlega ochronienie wynikającej z Pierwszej Poprawki zapewniającej wolność wypowiedzi i twórczości artystycznej, na które powoływała się obrona. Prawnicy Mason Rothschild, powołując się na wolność artystyczną, porównywali działalność artysty do prac Andy Warhol, w szczególności jego słynnej puszki zupy Campbell. Jury nie podzieliło jednak tego stanowiska. W konsekwencji Hermès wygrał i przyznano mu 133 000 dolarów odszkodowania.
Z niecierpliwością czekano na niniejszy wyrok. Jest on bowiem jednym z pierwszych wyroków regulujących obrót NFT w kontekście ochrony znaków towarowych. Ponadto jest on również istotny z punktu widzenia rozwoju Web3 i metawersum. Rozgranicza bowiem z jednej strony interesy artystów i ich prawo do twórczości, a z drugiej strony interesy właścicieli marek i ich prawo do czerpania zysków ze sprzedaży ich produktów w świecie wirtualnym. W przyszłości zaś, przy znaczącym rozwoju Web 3, metaversum może okazać się dla luksusowych branadów istotnym rynkiem sprzedaży.