Ten blog korzysta z plików cookies na zasadach określonych tutaj
Zamknij
22.03.2023
MODA, KULTURA & SZTUKA, NEW TECH & INNOWACJE

NFT na wokandzie – Hermès wygrwa sprawę przeciwko Mason Rothschild

Po ponad roku procesu, 8 lutego 2023 roku zapadł wyrok w sprawie Hermès przeciwko Mason Rothschild na korzyść tego pierwszego.  Dokładny przebieg procesu, jak również stanowiska obu Stron zostały opisane w oddzielnym artykule (link). Dla przypomnienia – Mason Rothschild jest artystą, który wyemitował kolekcję 100 NFT przedstawiających luksusową torebkę Birkin, a następnie je sprzedawał pod marką METABIRKINS. W konsekwencji został pozwany przez Hermès, którego właśnie jednym z flagowych produktów jest słynna torebka Birkin. Artyście zarzucono m.in.:

  • naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy;
  • fałszywe oznaczenie pochodzenia;
  • rozwodnienie znaku towarowego;
  • cybersquatting, czyli piractwo domenowe;
  • przywłaszczenie i czyn nieuczciwej konkurencji.

W wyroku Jury uznało Mason Rothschild odpowiedzialnego za naruszenie i rozwodnienie znaku towarowego oraz cybersquatting, jednocześnie stwierdzając, iż jego działanie nie podlega ochronienie wynikającej z Pierwszej Poprawki zapewniającej wolność wypowiedzi i twórczości artystycznej, na które powoływała się obrona. Prawnicy Mason Rothschild, powołując się na wolność artystyczną, porównywali działalność artysty do prac Andy Warhol, w szczególności jego słynnej puszki zupy Campbell. Jury nie podzieliło jednak tego stanowiska. W konsekwencji Hermès wygrał i przyznano mu 133 000 dolarów odszkodowania.

Z niecierpliwością czekano na niniejszy wyrok. Jest on bowiem jednym z pierwszych wyroków regulujących obrót NFT w kontekście ochrony znaków towarowych. Ponadto jest on również istotny z punktu widzenia rozwoju Web3  i metawersum. Rozgranicza bowiem z jednej strony interesy artystów i ich prawo do twórczości, a z drugiej strony interesy właścicieli marek i ich prawo do czerpania zysków ze sprzedaży ich produktów w świecie wirtualnym. W przyszłości zaś, przy znaczącym rozwoju Web 3, metaversum może okazać się dla luksusowych branadów istotnym rynkiem sprzedaży.

#Hermès #Mason Rothschild #METABIRKINS #nft

Chcesz być informowany o najnowszych wpisach na blogu?

  • - Podaj adres e-mail i otrzymuj informację o nowym wpisach na blogu SKP/IPblog prosto na Twoją skrzynkę
  • - Nie będziemy wysłać Ci spamu

Administratorem Twoich danych osobowych jest SKP Ślusarek Kubiak Pieczyk sp.k. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Ks. Skorupki 5, 00-546 Warszawa.

Szanujemy Twoją prywatność dlatego przekazane nam dane nie będą przetwarzane i udostępniane poza SKP w innych celach niż ujęte w Regulaminie Serwisu. Szczegółowe postanowienia dotyczące naszego IP Bloga, w tym katalog Twoich uprawnień związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdziecie Państwo w Polityce Prywatności.