Ten blog korzysta z plików cookies na zasadach określonych tutaj
Zamknij
19.07.2023
MARKA & DESIGN

Uwaga na fałszywe wezwania z Urzędu Patentowego

Jak informowaliśmy już na blogu, wszyscy Klienci Urzędu Patentowego RP (a zwłaszcza przedsiębiorcy) powinni zachować szczególną czujność z uwagi na powtarzające się próby wyłudzeń środków pieniężnych.

Rejestry znaków towarowych i wzorów przemysłowych są jawne, stąd nieuczciwe podmioty mogą łatwo zweryfikować, kto w ostatnim czasie dokonał zgłoszenia i spodziewa się od Urzędu Patentowego pisma z decyzją czy świadectwem ochronnym. Oszuści kierują do zgłaszających fałszywe wezwania do zapłaty, podszywając się pod dany urząd albo spółki, których nazwy łudząco przypominają powszechnie znane instytucje.

W ostatnim czasie próby oszustwa przybrały nową formę – do zgłaszających kierowane są wiadomości mailowe do których załączane są fałszywe świadectwa ochronne, na pierwszy rzut oka bardzo przypominające te autentyczne. Przykład takiego świadectwa przedstawiamy poniżej.

Przed dokonaniem jakiejkolwiek opłaty należy więc pamiętać, że:

  • jeżeli znak towarowy lub wzór przemysłowy zgłaszany był przy pomocy profesjonalnego pełnomocnika, to Urząd Patentowy będzie kierował wszelką korespondencję właśnie do niego, a nie bezpośrednio do uprawnionego;
  • Urząd Patentowy nigdy nie wysyła wezwań do zapłaty ani innych oficjalnych pism drogą mailową,
  • Urząd Patentowy posiada tylko jeden numer rachunku (który można zweryfikować na oficjalnej stronie internetowej Urzędu) i przyjmuje opłaty wyłącznie w złotych.
#fałszywe wezwania #świadectwo ochronne #uprp #Urząd Patentowy #znak towarowy

Chcesz być informowany o najnowszych wpisach na blogu?

  • - Podaj adres e-mail i otrzymuj informację o nowym wpisach na blogu SKP/IPblog prosto na Twoją skrzynkę
  • - Nie będziemy wysłać Ci spamu

Administratorem Twoich danych osobowych jest SKP Ślusarek Kubiak Pieczyk sp.k. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Ks. Skorupki 5, 00-546 Warszawa.

Szanujemy Twoją prywatność dlatego przekazane nam dane nie będą przetwarzane i udostępniane poza SKP w innych celach niż ujęte w Regulaminie Serwisu. Szczegółowe postanowienia dotyczące naszego IP Bloga, w tym katalog Twoich uprawnień związanych z przetwarzaniem danych osobowych znajdziecie Państwo w Polityce Prywatności.