Polska branża gier dynamicznie się rozwija, jednak w większości projektowanie gier i ich development okazują się kosztowne. Warto więc przyjrzeć się, gdzie można szukać finansowania. Poza własnym budżetem na produkcję gry, crowdfundingiem, czy wsparciem prywatnych inwestorów przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków publicznych, w tym pochodzących z funduszy Unii Europejskiej. Jakie programy w 2023 roku są dostępne dla branży gier wideo?
Przede wszystkim do 1 marca 2023 r. trwa nabór wniosków na dofinansowanie w ramach programu Kreatywna Europa. W przypadku gier będzie to kategoria Video Games and Immersive Content Development. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie projektu wsparcie otrzymają projekty developmentu utworów i prototypów interaktywnego narracyjnego opowiadania historii o oryginalnej treści i/lub jakości rozgrywki, przeznaczonych do produkcji i globalnej eksploatacji komercyjnej na komputerach osobistych (PC), konsolach, urządzeniach mobilnych, tabletach, smartfonach i innych technologiach. Należy wskazać, że rozpoczęcie fazy produkcji zgłoszonego projektu musi zostać zaplanowane co najmniej 10 miesięcy po dacie terminu zgłaszania wniosków. Faza produkcji zaczyna się gdy dostępny jest pierwszy prototyp nadający się do gry albo pierwsza wersja testowa, zależnie co będzie gotowe pierwsze.
Kolejnym programem europejskim jest Horizon Europe 2023. W tym przypadku nabór wniosków do większości kategorii rozpoczyna się w grudniu 2023 i trwa mniej więcej do marca 2024. Program ten może być interesujący dla firm tworzących gry i aplikacje AR/VR; dla firm lub instytucji edukacyjnych/badawczych pracujących ze sprzętem XR; dla instytucji badawczych, stowarzyszeń i firm zajmujących się grami. W ramach tego programu dostępnych jest wiele grup, w ramach których można ubiegać się o dofinansowanie.
Poza tym przedsiębiorstwa z branży gamingowej mogą ubiegać się o dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Program ten jest następcą Programu Inteligentny Rozwój i wspiera przedsiębiorców w obszarze szeroko pojętych innowacji. Duży nacisk jest położony przy tym na działalność badawczo-rozwojową (B+R). Pierwszy z naborów w ramach ścieżki SMART został ogłoszony 7 lutego 2023 r. Wnioski będzie można składać od 21 lutego do 12 kwietnia.
Tak jak mówi znane powiedzenie – pieniądze leżą na ulicy, trzeba się tylko po nie schylić. Warto więc, by przedsiębiorcy z branży gier szukali dofinansowania swoich przedsięwzięć również ze środków publicznych, jako że dostępnych jest wiele programów, do których mają oni możliwość aplikowania.
Źródła: