Z rejestru wsparcia finansowego prowadzonego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej wynika, że na liście rezerwowej znalazły się pierwsze w tym roku wnioski o udzielenie wsparcia finansowego. Oznacza to, że pula środków przewidzianych w 2022 r. na tę formę wsparcia producentów utworów audiowizualnych zbliża się wyczerpaniu.
W ramach systemu przyjętego w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, producenci, koproducenci i podmioty świadczące usługę na rzecz produkcji audiowizualnej zainteresowani uzyskaniem wsparcia finansowego na produkcję audiowizualną realizowaną w Polsce mogą starać się o zwrot 30% polskich kosztów kwalifikowalnych, z tym że polskie koszty kwalifikowalne, które stanowią podstawę naliczania wsparcia finansowego, nie mogą przekroczyć 80% całkowitych kosztów produkcji audiowizualnej.
Aktualny poziom łącznej wysokości wsparć finansowych przyznanych w roku 2022 wynosi 19.751 022,18 zł. Pozostała część środków jest „zarezerwowana” dla wniosków, które nie zostały jeszcze rozpoznane. Oznacza to, że podmioty znajdujące się na liście rezerwowej nadal mają realną szansę na uzyskanie wsparcia, natomiast jest to mocny sygnał, że pula wyznaczona na 2022 r. zbliża się wyczerpaniu.
W przypadku całkowitego wyczerpania środków w tym roku, uzyskanie wsparcia finansowego będzie możliwe dopiero na podstawie wniosków składanych od 1 stycznia 2023 r.
Rejestr wsparcia finansowego dostępny jest na stronie:
https://pisf.pl/bip/?page=register